Technik Administracji

Cykl kształcenia:
Nauka trwa 2 lata (4 semestry).
Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, dwa razy w miesiącu w soboty i niedziele.
Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe po którym Słuchacz uzyskuje Tytuł Technika Administracji

Program nauczania

1. Podstawy przedsiębiorczości
  2. Język obcy w administracji
  3. Działalność gospodarcza w jednostce organizacyjnej
  4. Podstawy prawa cywilnego
  5. Podstawy prawa pracy
  6. Podstawy prawa administracyjnego
  7. Podstawy finansów publicznych
  8. Wykonywanie pracy biurowej
  9. Postępowanie w administracji

Zadania i czynności:

Organizuje i gromadzi informację, dokumentację oraz prowadzi wewnętrzną koordynację działalności jednostek organizacyjnych. Organizuje przepływ informacji pomiędzy różnymi jednostkami instytucji w celu udzielania pomocy kierownikom i innemu personelowi. Sporządza protokoły i sprawozdania z posiedzeń i zebrań, kontroluje i porządkuje akta prawne i dokumenty. Prowadzi korespondencję, redaguje pisma urzędowe, wykorzystuje nowoczesne urządzenia techniki i łączności biurowej.
    Środowisko pracy:
    Praca technika administracji odbywa się w pomieszczeniach biurowych w warunkach normalnych.

Wymagania wobec ucznia:
  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa
  • pamięć wzrokowa
  • rzetelność
  • odpowiedzialność
  • zamiłowanie do ładu i porządku na stanowisku pracy
  • komunikatywność
  • kultura osobista

Możliwości zatrudnienia:
Technik administracji może pracować w administracji rządowej, jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach organizacyjnych gmin, przedsiębiorstwach, organizacjach społecznych i zakładach usługowych.

Perspektywa
Jest to zawód z dużą przyszłością. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rośnie (i będzie rosło) zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę urzędniczą. Absolwenci znajdują zatrudnienie w urzędach administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, a także w firmach, gdzie potrzebni są pracownicy umiejący poruszać się wśród zawiłości związanych z załatwianiem spraw w urzędach.

Zajęcia zawodowe:
Uczniowie kształcą się w znajomości prawa (w tym prowadzone są warsztaty z zakresu prawa humanitarnego - praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela), gospodarki, techniki biurowej (z wykorzystaniem do pracy komputera), organizacji pracy biurowej, języka obcego, rachunkowości, socjologii i psychologii społecznej.